Meghalt Andorka Sándor volt nemzetközi kézilabdabíró

Hetvenöt éves korában halt meg Andorka Sándor volt kézilabdabíró, sportdiplomata írta a zMTI.

Andorka magas rangú játékvezető volt röplabdában, futballban és kézilabdában egyaránt, de a kézilabdában valóban nagy sikereket ért el. A Schero Ottóval legendás párjuk 1981 óta komoly hírnevet szerzett itt Magyarországon, 1983 óta pedig a nemzetközi porondon.

Az évek során mindketten csaknem 450 NB I-es mérkőzést, tíz Magyar Kupa-döntőt és 297 nemzetközi mérkőzést rendeztek, köztük több felnőtt- és korosztályos világbajnokságot, valamint az olimpiát megelőző barcelonai mérkőzést.

Andorkát a magyar kézilabda történelmének egyik legbefolyásosabb játékvezetőjének tartják. Ezután az EHF Versenybizottságában felügyelte a klubversenyeket, és IHF előadóként is tevékenykedett.

Aktívan részt vett a játékvezetők képzésében, és küldöttként rendszeresen jelen volt az Európa Kupa mérkőzésein, valamint két olimpián, nyolc felnőtt világbajnokságon és 14 Európa-bajnokságon.

Az elmúlt években az MKSZ Nemzetközi Bizottságának elnökeként, a válogatottak élén keményen dolgozott a magyar kézilabda sportdiplomácia sikeréért mind a világversenyeken, mind a mindennapokban, valamint a nemzetközi missziók során.

2011-ben megkapta az EHF különdíját az Európai Szövetségtől, az MKSZ pedig a tavalyi legmagasabb díjat, a török ​​Bodog életműdíjat adományozta neki.

Horváth Gabriella, az MKSZ főtitkára elmondta, hogy Andorka Sándor az elmúlt évtizedekben számos magyar sikerben óriási szerepet játszott. Érdemes megjegyezni azt is, hogy Magyarország Szlovákiával együtt elnyerte a jövő januári férfi Európa-bajnokság rendezési jogát.

“A magyar klubok és a játékvezetők is sokat köszönhetnek neki, mentora volt mindazoknak, akik bármilyen szerepet játszottak Magyarországon a nemzetközi kézilabda-életben. A magyar kézilabda és az egész magyar sport hatalmas veszteséget szenvedett “- húzta alá Horváth Gabriella.

Andorka Sándort az MKSZ saját halottjának tekinti, tiszteletére a hétvégi kézilabda-mérkőzéseket egyperces gyászszünet és főút előzi meg.